15 mar 2016

Zbliża się sezon wiosenny, a co za tym idzie, właściciel myjni bezdotykowej musi odpowiednio przygotować swój obiekt. 

Podobnie jak w przypadku samochodu, po ciężkiej zimie, trzeba dokonać gruntownego przeglądu myjni. Czynności do wykonania przed wiosną jest wiele, warto więc poświęcić na to trochę czasu.

Filtry

Proponujemy zacząć od gruntownego sprawdzenia wszystkich filtrów, bo jak wiadomo czysta woda to podstawa na myjni bezdotykowej. Wszelkie zabrudzenia mogą powodować kosztowne awarie, dlatego jest to bardzo istotny punkt przygotowania myjni do wiosny! Przegląd można zacząć od filtra głównego na wejściu, a po nim kolejno sprawdzić pozostałe, czyli filtry przed osmozą, filtry kolektorów itd.

Pompy

Kolejnym punktem przeglądu powinny być pompy. Trzeba zwrócić uwagę na poziom oleju i w razie potrzeby uzupełnić go, lub jeśli zajdzie taka potrzeba wymienić pompę na nową. Kolor szary lub mleczny oleju oznacza zużycie pompy. W przypadku gdy inwestor zauważy taką barwę powinien bezwzględnie sprawdzić uszczelniacze olejowe. W myjniach BKF można to łatwo sprawdzić zaglądając pod pompy, ponieważ w razie nieszczelności gromadzi się tam olej. W przypadku niewłaściwej barwy oleju należy również sprawdzić uszczelniacze wodne, poprzez sprawdzenie czy spod pompy nie ucieka woda. Właściciel myjni nie powinien zapominać o korku wlewu oleju. Warto sprawdzić czy jest on dobrze dokręcony, ponieważ przy nieszczelności może dostawać się do środka woda.


ZAPROJEKTUJ MYJNIĘ ONLINE, A MY JĄ WYCENIMY


Uszczelnienia

Gdy wiadomo już w jakim stanie są filtry oraz pompy należy przejść do uszczelnień. Na podstawie przebiegu należy wymienić uszczelnienia wysokociśnieniowe i niskociśnieniowe (co ok. 500 roboczogodzin) oraz zaworki ciśnieniowe (co ok. 250 roboczogodzin). Po ciężkiej zimie warto również sprawdzić wszystkie węże wysokociśnieniowe. Sprawdzający powinien zwrócić uwagę na to czy węże nie posiadają otarć lub innych fizycznych uszkodzeń. Kolejnym etapem będzie sprawdzenie szczelności połączenia węża wysokociśnieniowego ze złączką obrotową przy wysięgniku, jak też sprawdzenie stanu samej złączki.

Pistolety,  dysze i węże

Dysze wysokociśnieniowe są kolejnym elementem, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę. W okresie zimowym mogą się one nieco szybciej zużywać. Oznaką zużycia dyszy jest niższe ciśnienie mycia oraz zniekształcony strumień wody. Prawidłowy kształt szczeliny wylotowej dyszy jest prostokątny, kształt okrągły świadczy o zużyciu, a co za tym idzie koniecznością wymiany. Natomiast pistolet wysokociśnieniowy należy sprawdzić pod kątem szczelności oraz dokonać jego ogólnych oględzin. W przypadku gdy woda cieknie z dyszy pomimo zwolnionego spustu pistoletu, świadczy to o uszkodzeniu zaworka.

System cyrkulacji

Ważnym aspektem przygotowania myjni do wiosny jest sprawdzenie systemu cyrkulacji wody. System, który został włączony na okres zimowych mrozów, powinien zostać automatycznie wyłączony na wiosnę. Jednak wyłączenie systemu cyrkulacji nie zwalnia właściciela myjni z konieczności gruntownego sprawdzenia go. Jeśli znajdują się w nim zanieczyszczenia to konieczne jest usunięcie ich. Należy pamiętać, że nie powinno się zostawiać zalegających zanieczyszczeń na okres letni! Ponadto zbiornik cyrkulacji musi zostać dokładnie oczyszczony i sprawdzony pod względem szczelności. Pierwszym krokiem powinno być oczyszczenie filtru znajdującego się przy reduktorze ciśnienia pompy cyrkulacji. Następnym krokiem jest skontrolowanie stanu pływaka oraz węży zamkniętego obiegu cyrkulacji, które również muszą zostać sprawdzone pod kątem szczelności i widocznych mechanicznych uszkodzeń.

System osmozy

Jednym z ostatnich punktów wiosennych porządków na myjni jest sprawdzenie stanu osmozy. Twarda woda powoduje zapychania się membrany odpowiadającej za odwróconą osmozę, a co za tym idzie spadek jej wydajności, a w dalszej konsekwencji uszkodzeń i kosztownej naprawy. Ma to również wpływ na jakość mycia, ponieważ twarda woda powoduje widoczne zacieki na umytych samochodach. Dlatego też tak ważną kwestią jest doprowadzenie do myjni wody o odpowiednich parametrach.

System zmiękczania wody

Ostatnią, ale bardzo ważną kwestią, jest sprawdzenie zmiękczacza wody pod kątem poziomu soli w zbiorniku solanki oraz pomiar poziomu znajdującej się tam wody. W razie braku wody należy sprawdzić pływak w zbiorniku solanki, tak aby zapewnić zmiękczaczom możliwość regeneracji. Twardość wody powinna być sprawdzana nie tylko przy okazji wiosennych porządków, ale systematycznie, najlepiej raz w tygodniu. Szczególnie w okresie wiosennym, gdy myjnia zazwyczaj pracuje na większych obrotach, właściciel myjni powinien o tym pamiętać.

Serwis BKF

Na koniec warto dodać, że wszelkie usterki zauważone przez właściciela myjni powinny zostać jak najszybciej naprawione. Zlecenie przeglądu autoryzowanemu serwisowi to najpewniejsze rozwiązanie. Serwis BKF zapewnia fachową opiekę gwarancyjną i pogwarancyjną, w ramach której oferuje regularne przeglądy, usuwanie usterek oraz konsultacje telefoniczne. BKF serwisuje myjnie wszystkich producentów, więc jeśli posiadasz myjnię innego producenta to nie jest to problem żeby skorzystać z usług BKF,  które odbywają się na terenie całego kraju. W ofercie BKF są również części zamienne do urządzeń. Należy pamiętać, że regularne wizyty serwisu zapobiegają wielu kosztownym awariom, więc o przeglądach należy pamiętać nie tylko przy wiosennych porządkach, kiedy wizyta fachowca jest szczególnie wskazana, ale również w ciągu całego roku.

 

 


ZAPROJEKTUJ MYJNIĘ ONLINE, A MY JĄ WYCENIMY

Może Cię też zainteresować: