Jaka działka budowlana?

22 sty 2018

Dobra lokalizacja myjni bezdotykowej to podstawa do osiągnięcia sukcesu z nową inwestycją.

Najbardziej dogodna sytuacja to taka, w której posiadasz już swoją działkę budowlaną, którą chcesz przeznaczyć na postawienie myjni bezdotykowej. Jeśli tak nie jest, to musisz rozejrzeć się za dogodną lokalizacją. W tym artykule dowiesz się, jakie warunki powinna spełniać działka budowlana, aby myśleć o budowie myjni bezdotykowej w tym miejscu.

Jaka powinna być wielkość działki budowlanej?

Jeśli myślisz o myjni jednostanowiskowej wymagane jest, aby wybrana działka miała powierzchnię minimum 250 m kw. Jest to niezbędne, aby możliwa była budowa konstrukcji dla jednego stanowiska myjni modułowej, a także późniejsza eksploatacja myjni w bezpieczny sposób.

Poniższa tabela prezentuje powierzchnię działek dla dwóch (i większej liczby) stanowisk myjni modułowej i kontenerowej:

Typ Myjni Powierzchnia samego obiektu Powierzchnia działki z dojazdami
Dwustanowiskowa 60 m2 470 m2
Trzystanowiskowa 90 m2 560 m2
Czterostanowiskowa 120 m2 650 m2
Czterostanowiskowa kontener 135 m2 695 m2
Pięciostanowiskowa 150 m2 740 m2
Pięciostanowiskowa kontener 165 m2 785 m2
Sześciostanowiskowa 180 m2 830 m2
Sześciostanowiskowa kontener 195 m2 875 m2

Jak wygląda najbliższa okolica?

Dobra lokalizacja na myjnię bezdotykową to taka, która znajduje się stosunkowo blisko dużych skupisk ludzi (osiedla, miasteczka), miejsc często odwiedzanych (np. centrum handlowe), a także przy uczęszczanej drodze. Im więcej samochodów będzie się tam poruszać na co dzień, tym mniejsze nakłady przy działaniach reklamowych, aby powiadomić o nowej myjni potencjalnych klientów.

Zwróć również uwagę, czy w sąsiedztwie znajdują się biznesy komplementarne, z którymi mógłbyś współpracować. Mamy tu na myśli stacje paliw, wulkanizacje, stacje kontroli pojazdów, warsztaty samochodowe itp. W tych miejscach bywają potencjalni klienci myjni, warto pomyśleć o nawiązaniu współpracy, dystrybucji kart lojalnościowych lub wzajemnej reklamie. Biznes jak wypożyczalnie aut, komisy samochodowe potrzebują, by ich pojazdy były czyste. Może to z nimi właśnie uda się nawiązać współpracę?

Zasadne jest również przeanalizowanie lokalizacji i oferty bezpośredniej konkurencji. Im więcej miejsc w okolicy, gdzie można umyć auto, tym trudniej może być ze zdobyciem klientów. Trzeba będzie powalczyć lepszą ofertą myjni oraz wykorzystać efekt świeżości (ludzie uwielbiają nowości).


ile kosztuje myjnia – zapytaj o cenę


Jak dużo spraw formalnych trzeba dopełnić?

Nim zdecydujesz się na inwestycję w działkę, musisz się upewnić jak wygląda kwestia podłączenia mediów. Najlepiej, gdy działka wyposażenia w media lub przyłącze znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie. W przeciwnym wypadku trzeba się liczyć z utrudnieniami – trzeba ponieść dodatkowe koszta oraz sam proces inwestycyjny ulegnie wydłużeniu.

Niezwykle ważne jest również sprawdzenie planu zagospodarowania przestrzennego, jakie uwarunkowania są przewidziane dla działki, którą się interesujesz.

Jak dobrze widoczna będzie nowa myjnia?

Konieczne jest sprawdzenie widoczności nowej myjni bezdotykowej. Czy będzie ona zauważalna przez potencjalnych klientów, czy jest łatwy dojazd do niej? Właściciel myjni bezdotykowej powinien zadbać o odpowiednie oznakowanie dojazdu.

Przy wyborze odpowiedniej działki pod myjnię warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka istotnych elementów, które będą miały kluczowy wpływ na sprawne funkcjonowanie myjni.

Zasoby wodne i energetyczne

Działka powinna przede wszystkim mieć dostęp do wszystkich niezbędnych zasobów, w tym do wody i prądu, bez których trudno wyobrazić sobie pracę myjni. Najlepiej, aby działka była podłączona do miejskich sieci wodociągowych, kanalizacyjnych i energetycznych. Oczywiście, jest to znacznie prostsze w dużych miastach, dlatego, jeżeli chcesz postawić wolnostojącą myjnię z dala od miejskiego zgiełku, to w szczególności powinieneś sprawdzić właśnie możliwości podciągnięcia wszystkich zasobów, wśród których najważniejsza są:

  • Woda

Myjnia bezdotykowa wymaga dużej ilości wody, dlatego ważne jest, aby działka była podłączona do sieci wodociągowej. Warto też upewnić się, że woda jest odpowiedniej jakości, tj. nie zawiera zanieczyszczeń, które mogą wpłynąć na skuteczność mycia.

  • Prąd

Myjnia bezdotykowa korzysta z dużej ilości energii elektrycznej, dlatego istotne jest, aby działka miała możliwość podpięcia do sieci energetycznej. Należy również upewnić się, że działka ma wystarczającą moc na potrzeby prowadzenia myjni.

  • Ścieki

Myjnie generują znaczną ilość ścieków, dlatego dobrze jest, aby miały odpowiednio zbudowane instalacje odprowadzające ścieki. Chociaż stanowiska myjni zazwyczaj są całe mokre, to jednak brudna woda powinna spływać sprawnie i bezpośrednio do odpływu.

Wymiary myjni bezdotykowej

Chociaż rozmiary działki budowlanej pod inwestycję były już wcześniej omówione, to warto również zadbać o ich właściwe proporcje. Wymiary myjni bezdotykowej są tak naprawdę nieograniczone i zależą przede wszystkim od liczby stanowisk oraz ewentualnych, innych dodatkowych opcji (takich, jak np. odkurzacze do tapicerki). Jednak nie tylko to ma wpływ na wymiary myjni bezdotykowej.

Ważne jest również odpowiednie dobranie myjni do otoczenia. Spośród oferty myjni bezdotykowych można wybrać myjnie kontenerowe, lub modułowe, ale nie trzeba decydować się na opcje myjni bezdotykowych, bo w naszej ofercie znajdziesz również w pełni zautomatyzowane myjnie portalowe.

Poza tym, warto również zwrócić uwagę na konstrukcję myjni bezdotykowej. Wymiary innych konstrukcji różnią się między sobą, przez co, jeszcze przed zakupem działki, należy ustalić, jaką z nich wybrać. W naszej ofercie znajdziesz m.in. Konstrukcję Lumi, Basic i Premium.

Na sam koniec warto też wspomnieć, że w przypadku prowadzenia myjni, niezbędne są środki chemiczne i akcesoria potrzebne do prowadzenia myjni. Niezbędne są m.in. specjalne płyny do mycia, które usuwają brud, tłuszcz i osady z karoserii samochodu. Ważne jest, aby używane środki były odpowiednio dobrane i nie powodowały uszkodzeń powłoki lakierowej samochodu. Należy więc upewnić się, że działka pod myjnię ma odpowiednią przestrzeń na składowanie tych materiałów oraz łatwy dostęp dla dostawców. Dzięki temu na bieżąco będziesz mógł uzupełniać niedobory w środkach chemicznych.


ZAPROJEKTUJ MYJNIĘ ONLINE, A MY JĄ WYCENIMY

Może Cię też zainteresować: