Jak sfiskalizować myjnię?

17 sie 2022

Ministerstwo Finansów zatwierdziło ostateczny termin fiskalizacji branży myjniowej. Obowiązek wchodzi w życie z dniem 1 luty 2023 roku. 

 

Jakie modele kas fiskalnych do myjni obsługujemy?

Myjnie BKF zostały zintegrowane zarówno z systemami kas ogólnego zastosowania jak i kas specjalnego zastosowania. Jednak ze względów na stanowiska instytucji Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej oraz bezpieczeństwo skarbowe naszych klientów, zdecydowaliśmy się rekomendować wyłącznie kasy specjalnego zastosowania z wyświetlaczem umieszczonym w miejscu pobierania płatności.

W związku z powyższym w naszej ofercie znajdziesz następujące kasy specjalnego zastosowania:

  • Novitus SDF-3 do myjni 
  • Novitus SDF-3 Light do urządzeń okołomyjniowych takich jak rozmieniarka, odkurzacz, dystrybutor płynu do spryskiwaczy itp.

 

Jak myjnia komunikuje się z kasą fiskalną?

Myjnie BKF wyprodukowane po roku 2012, komunikują się z kasą fiskalną za pomocą specjalnego protokołu. Sterownik myjni sam decyduje o tym, która transakcja ma być fiskalizowana, a która nie. To sterownik rozdziela transakcje kartami lojalnościowymi i żetonami od transakcji gotówką i kartą i odpowiednio rejestruje je w kasie. Taki sposób podłączenia myjni do kasy jest bardzo szybki i niezawodny, daje nam również pełną kontrolę na procesem fiskalizacji. Myjnia monitoruje stan kas i w razie potrzeby wysyła odpowiednie alarmy.

W starszych myjniach wyprodukowanych przed 2012 roku,  ze względu na stary typ sterowników, nie mamy możliwości uruchomienia komunikacji przez sterownik. 

Gdzie montować kasy fiskalne w myjni?

Kasy fiskalne należy montować tak, aby wyświetlacz paragonów był widoczny w miejscu pobierania opłat.

Gdzie montować kasy w odkurzaczu?

W odkurzaczu 2 stanowiskowym należy zamontować dwie kasy fiskalne typu Novitus SDF-3 Light z wyświetlaczem dostępnym w miejscu dokonywania płatności. Kasy te dedykowane są do wszystkich urządzeń okołomyjniowych takich jak rozmieniarka, odkurzacz, dystrybutor płynu do spryskiwaczy itp. 

 

Czy fiskalizować urządzenia dodatkowe czyli okołomyjniowe?

Sprawa nie jest jednoznaczna. W Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. mamy napisane “mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług”, czyli odkurzanie, czyszczenie dywaników itp. na pewno tak. Ale co np. ze sprzedażą płynu do spryskiwaczy? Pytanie, czy dozownik odmierza ilość czy czas. Jeżeli ilość, to sprzedajemy produkt a nie usługę i nie trzeba fiskalizować, a jeżeli czas, to raczej jest usługa i trzeba. Problem polega na tym, że urzędnik dokonujący kontroli sam może rozróżniać co jest sprzedawane, dlatego dla tych którzy chcą mieć pełny spokój sugerujemy fiskalizować wszystkie urządzenia.

Gdzie zamówić kasy i usługę montażu?

Oferujemy 3 sposoby fiskalizacji myjni bezdotykowych BKF:

  • Montaż przez serwis fabryczny BKF
  • Montaż 70% na 30% – czyli montaż przez klienta, konfiguracja przez serwis fabryczny BKF
  • Montaż samodzielny przez klienta.

Złóż zamówienie

 

W nowo produkowanych myjniach, sugerujemy montaż kas w fabryce.

 

Co oznacza montaż kas przez fabryczny serwis BKF?

W tym przypadku, klient musi przygotować wyłącznie Internet na swojej myjni i zapewnić dostęp do niego w miejscach montażu kas. Internet musi być doprowadzony za pomocą przewodów UTP (tzw. skrętką) zakończonych wtykiem RJ45. Serwis przywiezie kasy, zamontuje je w odpowiednich miejscach i skonfiguruje. Po stronie klienta zostanie fiskalizacja, której dokonuje się za pośrednictwem panelu klienta Novitus.

Co oznacza montaż kas 70%/30%?

W tym przypadku to my wysyłamy do klienta kasy. Klient we własnym zakresie wykonuje czynności takie jak:

  • doprowadza Internet do miejsca montażu kas
  • dokonuje mechanicznego montażu kas, we wskazanym w instrukcji miejscu
  • podłącza kasy do prądu i Internetu

Po wykonaniu ww czynności klient zamawia serwis fabryczny, który uruchamia kasy i je konfiguruje. Serwis BKF dokonuje również ustawień i konfiguracji sterownika. Po stronie klienta zostaje jedynie fiskalizacja, której dokonuje się za pośrednictwem panelu klienta Novitus.

Co oznacza montaż samodzielny przez klienta?

W tym przypadku klient kupuje kasy w sklepie internetowym sklep.bkfmyjnie.pl, w którym dokonuje również zakupu licencji oprogramowania na sterownik umożliwiającego komunikację z kasami (tylko wersja szafy V2 i sterownik PP65). Całość montażu i konfiguracji jest dokonywana przez klienta lub przez wskazaną przez niego osobę na podstawie dostarczonych instrukcji montażowo konfiguracyjnych. 

Co oznacza montaż kas w nowo produkowanych myjniach w fabryce BKF?

W takim przypadku kasy są w pełni montowane w fabryce BKF lub podczas montażu myni przez serwis BKF. Po stronie klienta jest wyłącznie zapewnienie i konfigurowanie punktu dostępowego do Internetu np. routera i fiskalizacja, której dokonuje się za pośrednictwem panelu klienta Novitus.

Gdzie zamawiamy poszczególne typy montażu kas?

Jeśli zdecydujesz się na montaż kas przez serwis fabryczny BKF lub montaż 70% na 30% , złóż zamówienie na kasy za pomocą formularza znajdującego się na stronie bkfmyjnie.pl/fiskalizacja.

Jeśli chcesz zamontować kasy samodzielnie, dokonaj zakupu za pośrednictwem naszego sklep.bkfmyjnie.pl lub naszej platformy B2B.

Jeśli posiadasz myjnię w trakcie produkcji, skontaktuj się z Działem Handlowym.

Jaki Internet potrzebujesz do myjni?

Na myjni można stosować stałe łącze, Internet radiowy lub Internet z sieci telefonii komórkowej. Bardzo ważne jest, żeby router miał możliwość rezerwowania adresów IP dla numerów MAC. Wszystkie wymagania spełnia przemysłowy router mobilny do myjni Teltonika, który znajdziesz na sklep.bkfmyjnie.pl.

Jaki Internet potrzebujesz do odkurzaczy?

Każda kasa fiskalna musi był podłączona do Internetu. Należy więc zapewnić Internet również na stanowisku odkurzacza. Jeżeli nie ma możliwości pociągnięcia kabla, istnieje możliwość zakupu kasy z modułem GSM i abonamentem za Internet w Novitus, ewentualnie można w modemie umieścić własną kartę.

Jak sfiskalizować kasę?

Novitus SDF-3 jest kasą w postaci oprogramowania, która nie wymaga montażu ani fiskalizacji przez zarejestrowanego serwisanta. Fiskalizacji dokonuje klient samodzielnie w panelu klienta Novitus.

Jak założyć konto w panelu klienta Novitus?

Przy pierwszej wizycie, należy założyć konto w panelu klienta Novitus, na której należy dokonać rejestracji użytkownika.

Jak dodać nową kasę do systemu Novitus?

Kasa po dokonaniu montażu wyświetla kod. Kod ten należy podać po kliknięciu w miejscu “dodaj urządzenie” w panelu klienta Novitus.

Ile wynosi abonament za kasy fiskalne Novitus i komu się go płaci?

Abonament za kasę fiskalną SDF-3 do myjni wynosi  39 zł netto miesięcznie. 
Abonament za kasę fiskalną do urządzeń okołomyjniowych SDF-3 Light wynosi 10 zł netto miesięcznie.
Abonament pobiera dostawca kas, czyli firma COMP S.A., która jest właścicielem marki Novitus.

Gdzie będę opłacał abonament i w jaki sposób?

Za abonament płaci się za pomocą panelu klienta Novitus.

Jakie są warunki płatności?

Wszystkie formy sprzedaży kas związane są ze 100% przedpłatą. 

Złóż zamówienie

 

Może Cię też zainteresować: