21 Sie 2018

Zastanawiasz się jak otworzyć myjnię samochodową? Zobacz od czego najlepiej zacząć.

Rozważasz otwarcie własnej myjni samochodowej? Poznaj szacunkowy koszt inwestycji i etapy jej realizacji.

W obecnych czasach zdecydowana większość osób jest w posiadaniu własnego samochodu. Niemalże każda rodzina dysponuje co najmniej jednym autem, a zdarza się nawet, że każdy członek familii ma własny środek transportu z napędem silnikowym. Według danych udostępnionych przez Centralną Ewidencję Pojazdów (stan z 08.06.2017 r.) w zeszłym roku w Polsce zarejestrowanych było ogółem 28 678 674 pojazdów. Co to oznacza dla potencjalnego przedsiębiorcy? Między innymi to, że liczba klientów myjni samochodowych wynosi w przybliżeniu aż 28 678 674 osób. Brzmi zachęcająco? Zdecydowanie tak. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób poważnie rozważa otwarcie własnej automyjni. Zanim jednak podejmiesz pierwsze kroki zmierzające do prowadzenia tego typu biznesu, w pierwszej kolejności dowiedz się na czym polega i ile – w praktyce – kosztować cię będzie opisywana inwestycja.

Gdzie zdobędziesz praktyczne informacje?

W pierwszej kolejności zachęcamy Cię drogi czytelniku do skorzystania z dostępnego za darmo konfiguratora oferty. Dzięki niemu w szybki i łatwy sposób dowiesz się jakie są możliwości konfiguracji myjni. Mówiąc wprost – dostosowanie myjni do oczekiwań Twoich przyszłych klientów. Korzystając z naszego konfiguratora myjni otrzymasz komplet dokumentów opisujących całą procedurę uruchomienia inwestycji oraz bazę wymaganych dokumentów. W międzyczasie zapraszamy również do zapoznania się z poniższą treścią.


skonfiguruj i wyceń swoją myjnię


Czy myjnia samochodowa to dobry pomysł na biznes?

Biorąc pod uwagę powyższe dane statystyczne można przypuszczać, że otwarcie własnej myjni jest jednym z lepszych pomysłów na osiągnięcie sukcesu biznesowego. Czy rzeczywiście? Zdecydowanie tak, gdyż aktualna sytuacja na rynku myjni samochodowych przedstawia się nader optymistycznie. Szacuje się, że obecnie na terenie naszego kraju z powodzeniem funkcjonuje 8 000 – 9 000 automyjni, natomiast każdego roku liczba ta wzrasta o około 400 – 500 przedsiębiorstw. Jak więc widać na powyższych przykładach, ten typ inwestycji – choć nie należy do zbyt innowacyjnych – może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Może, choć nie musi.

O tym czy myjnia faktycznie odniesie oczekiwany sukces decyduje bowiem kilka czynników takich jak lokalizacja, rodzaj myjni czy choćby ilość firm konkurencyjnych działających w danym mieście. Właśnie z tego względu warto dokonać przynajmniej podstawowej analizy rynku. Ten rodzaj badania możemy naturalnie zlecić profesjonalnej firmie, jednak będzie to rodziło dodatkowe koszty. Na szczęście w przypadku myjni samochodowej wystarczy podstawowe rozpoznanie, a takowe z powodzeniem wykonamy samodzielnie. Zaczynamy od sporządzenia listy wszystkich myjni w naszym mieście (jeśli miejscowość jest mała) bądź tylko w wybranej części (jeśli zamierzamy otworzyć firmę w metropolii). Naturalnie może się okazać, że konkurencyjność jest całkiem spora. W takim przypadku warto poważnie rozważyć rozpoczynanie inwestycji, gdyż mamy małą szansę na odniesienie sukcesu. Zamiast przyczyniać się do przesycenia rynku zastanówmy się nad tym, w jaki sposób uzupełnić luki ofertowe i tym samym świadczyć usługi odmienne od wykonywanych przez konkurencję. Pamiętaj również, że w dzisiejszych czasach inwestowanie w odległych od Twojego miejsca zamieszkania miejscach nie generuje już prawie żadnych problemów związanych z codziennym utrzymaniem biznesu. Myjnia nie jest bowiem typową firmą, którą powinno się doglądać każdego dnia. Dostępne rozwiązania informatyczne takie jak carwash manager pozwolą Ci w dowolnym momencie, z dowolnego miejsca sprawdzić co słychać w Twoim przyszłym biznesie. Odwiedziny myjni będą konieczne tylko w przypadku krytycznych sytuacji, które w przypadku dobrej jakości produktu i starannie prowadzonym procesom serwisowym, bardzo rzadko. Nawet w takich sytuacjach jesteś wstanie wynająć autoryzowany serwis, który zapewni Ci spokojną głowę w najtrudniejszych z przypuszczalnych sytuacji. Nie bój się więc myśleć o inwestowaniu w myjnię poza swoim miejscem zamieszkania. Dzięki temu zwiększyć możesz szansę osiągnięcia sukcesu.

Czy proces inwestycyjny jest trudny?

Każda poważniejsza inwestycja związana jest z koniecznością wykonania konkretnych kroków. Wiele osób przeraża ilość formalności stojących na drodze do otwarcia własnej myjni samochodowej. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Nie, pod warunkiem, że dobrze przygotujemy się do stojącego przed nami zadania. W przypadku automyjni proces inwestycyjny składa się z trzech etapów.

Etap pierwszy – powinien uwzględniać szacunkowy koszt inwestycji oraz sposób zgromadzenia potrzebnych środków finansowych. Ile zatem będzie nas kosztować własna myjnia samochodowa? Wszystko uzależnione jest od jej rodzaju i wielkości. Myjnię bezdotykową z jednym stanowiskiem otworzymy za minimum 130 000 zł. Dwa miejsca portalowe to już koszt 180 000 – 230 000 zł, natomiast myjnia bezdotykowa z sześcioma stanowiska to wydatek od 450 000 do 800 000 tysięcy zł. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku myjni automatycznej, bowiem za jedno stanowisko zapłacimy ok. 300 000 zł. Ewidentnie najwięcej będzie nas kosztować myjnia dla samochodów ciężarowych, bowiem budowę takiej inwestycji wycenia się na 1 milion złotych.

Etap drugi – rozpoczynamy od wyboru atrakcyjnej lokalizacji. Działka musi mieć charakter usługowy lub usługowo – budowlany, powinna być na własność lub na dzierżawę (min. 10 lat) i mieć podłączenie do mediów (woda, prąd, kanalizacja). Pamiętajmy, że wielkość działki musi odpowiadać naszym planom inwestycyjnym.

Etap trzeci – to uzyskanie koncesji na budowę. W pierwszej kolejności należy założyć działalność gospodarczą (o ile takowej nie posiadamy), a następnie skontaktować się z wybranym producentem myjni samochodowych. Zajmie się on przygotowaniem projektu inwestycji, który będzie niezbędny w chwili składania dokumentacji budowlanej. Teraz należy udać się do urzędu gminy po wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zakupionej działki. Po uzyskaniu wspomnianego dokumentu występujemy do gminy z pozwoleniem na budowę myjni. W tym samym urzędzie znajduje się wydział ochrony środowiska by złożyć wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. W przypadku wydania negatywnej decyzji urzędnicy wystąpią o raport o wpływie inwestycji na środowisko. Ostatnim krokiem jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego, zezwolenia na wytwarzanie odpadów i odbiór myjni przez straż pożarną.

Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem inwestycji?

Jak zapewne łatwo się domyśleć, na polskim rynku funkcjonują przedsiębiorstwa zajmujące się budową myjni samochodowych. Nie decydujmy się na usługi przypadkowej firmy, gdyż może to skutkować mało satysfakcjonującymi efektami współpracy. Czym zatem kierować się podczas wyboru wspomnianej firmy? Koniecznie zwróćmy uwagę na wiarygodność dostawcy. Idealnie, jeśli myjnię wykona dla nas przedsiębiorstwo będące liderem rynku, gdyż ten prestiżowy tytuł stanowi niejako gwarancję wysokiej jakości. Oczywiście nie zaszkodzi zapoznać się z poprzednimi realizacjami producenta. To ważne, gdyż nadmieniona jakość wywiera duży wpływ na przyszłe koszty utrzymania naszej myjni samochodowej. Naturalnie im niższa będzie ich cena, tym szybciej uzyskamy zwrot z inwestycji. Nie zapomnijmy również zweryfikować potencjalnych możliwości rozbudowy myjni o kolejne systemy i elementy.


ZAPROJEKTUJ MYJNIĘ ONLINE, A MY JĄ WYCENIMY