21 sie 2018

Zastanawiasz się jak otworzyć myjnię samochodową? Zobacz od czego najlepiej zacząć.

Rozważasz otwarcie własnej myjni samochodowej? Poznaj szacunkowy koszt inwestycji i etapy jej realizacji.

W obecnych czasach zdecydowana większość osób jest w posiadaniu własnego samochodu. Niemalże każda rodzina dysponuje co najmniej jednym autem, a zdarza się nawet, że każdy członek familii ma własny środek transportu z napędem silnikowym. Według danych udostępnionych przez Centralną Ewidencję Pojazdów (stan z 08.06.2017 r.) w zeszłym roku w Polsce zarejestrowanych było ogółem 28 678 674 pojazdów. Co to oznacza dla potencjalnego przedsiębiorcy? Między innymi to, że liczba klientów myjni samochodowych wynosi w przybliżeniu aż 28 678 674 osób. Brzmi zachęcająco? Zdecydowanie tak. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób poważnie rozważa otwarcie własnej automyjni. Zanim jednak podejmiesz pierwsze kroki zmierzające do prowadzenia tego typu biznesu, w pierwszej kolejności dowiedz się na czym polega i ile – w praktyce – kosztować cię będzie opisywana inwestycja.

Gdzie zdobędziesz praktyczne informacje?

W pierwszej kolejności zachęcamy Cię drogi czytelniku do skorzystania z dostępnego za darmo konfiguratora oferty. Dzięki niemu w szybki i łatwy sposób dowiesz się jakie są możliwości konfiguracji myjni. Mówiąc wprost – dostosowanie myjni do oczekiwań Twoich przyszłych klientów. Korzystając z naszego konfiguratora myjni otrzymasz komplet dokumentów opisujących całą procedurę uruchomienia inwestycji oraz bazę wymaganych dokumentów. W międzyczasie zapraszamy również do zapoznania się z poniższą treścią.


skonfiguruj i wyceń swoją myjnię


Czy myjnia samochodowa to dobry pomysł na biznes?

Biorąc pod uwagę powyższe dane statystyczne można przypuszczać, że otwarcie własnej myjni jest jednym z lepszych pomysłów na osiągnięcie sukcesu biznesowego. Czy rzeczywiście? Zdecydowanie tak, gdyż aktualna sytuacja na rynku myjni samochodowych przedstawia się nader optymistycznie. Szacuje się, że obecnie na terenie naszego kraju z powodzeniem funkcjonuje 8 000 – 9 000 automyjni, natomiast każdego roku liczba ta wzrasta o około 400 – 500 przedsiębiorstw. Jak więc widać na powyższych przykładach, ten typ inwestycji – choć nie należy do zbyt innowacyjnych – może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Może, choć nie musi.

O tym czy myjnia faktycznie odniesie oczekiwany sukces decyduje bowiem kilka czynników takich jak lokalizacja, rodzaj myjni czy choćby ilość firm konkurencyjnych działających w danym mieście. Właśnie z tego względu warto dokonać przynajmniej podstawowej analizy rynku. Ten rodzaj badania możemy naturalnie zlecić profesjonalnej firmie, jednak będzie to rodziło dodatkowe koszty. Na szczęście w przypadku myjni samochodowej wystarczy podstawowe rozpoznanie, a takowe z powodzeniem wykonamy samodzielnie. Zaczynamy od sporządzenia listy wszystkich myjni w naszym mieście (jeśli miejscowość jest mała) bądź tylko w wybranej części (jeśli zamierzamy otworzyć firmę w metropolii). Naturalnie może się okazać, że konkurencyjność jest całkiem spora. W takim przypadku warto poważnie rozważyć rozpoczynanie inwestycji, gdyż mamy małą szansę na odniesienie sukcesu. Zamiast przyczyniać się do przesycenia rynku zastanówmy się nad tym, w jaki sposób uzupełnić luki ofertowe i tym samym świadczyć usługi odmienne od wykonywanych przez konkurencję. Pamiętaj również, że w dzisiejszych czasach inwestowanie w odległych od Twojego miejsca zamieszkania miejscach nie generuje już prawie żadnych problemów związanych z codziennym utrzymaniem biznesu. Myjnia nie jest bowiem typową firmą, którą powinno się doglądać każdego dnia. Dostępne rozwiązania informatyczne takie jak carwash manager pozwolą Ci w dowolnym momencie, z dowolnego miejsca sprawdzić co słychać w Twoim przyszłym biznesie. Odwiedziny myjni będą konieczne tylko w przypadku krytycznych sytuacji, które w przypadku dobrej jakości produktu i starannie prowadzonym procesom serwisowym, bardzo rzadko. Nawet w takich sytuacjach jesteś wstanie wynająć autoryzowany serwis, który zapewni Ci spokojną głowę w najtrudniejszych z przypuszczalnych sytuacji. Nie bój się więc myśleć o inwestowaniu w myjnię poza swoim miejscem zamieszkania. Dzięki temu zwiększyć możesz szansę osiągnięcia sukcesu.

Czy proces inwestycyjny jest trudny?

Każda poważniejsza inwestycja związana jest z koniecznością wykonania konkretnych kroków. Wiele osób przeraża ilość formalności stojących na drodze do otwarcia własnej myjni samochodowej. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Nie, pod warunkiem, że dobrze przygotujemy się do stojącego przed nami zadania. W przypadku automyjni proces inwestycyjny składa się z trzech etapów.

Etap pierwszy – powinien uwzględniać szacunkowy koszt inwestycji oraz sposób zgromadzenia potrzebnych środków finansowych. Ile zatem będzie nas kosztować własna myjnia samochodowa? Wszystko uzależnione jest od jej rodzaju i wielkości. Myjnię bezdotykową z jednym stanowiskiem otworzymy za minimum 130 000 zł. Dwa miejsca portalowe to już koszt 180 000 – 230 000 zł, natomiast myjnia bezdotykowa z sześcioma stanowiska to wydatek od 450 000 do 800 000 tysięcy zł. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku myjni automatycznej, bowiem za jedno stanowisko zapłacimy ok. 300 000 zł. Ewidentnie najwięcej będzie nas kosztować myjnia dla samochodów ciężarowych, bowiem budowę takiej inwestycji wycenia się na 1 milion złotych.

Etap drugi – rozpoczynamy od wyboru atrakcyjnej lokalizacji. Działka musi mieć charakter usługowy lub usługowo – budowlany, powinna być na własność lub na dzierżawę (min. 10 lat) i mieć podłączenie do mediów (woda, prąd, kanalizacja). Pamiętajmy, że wielkość działki musi odpowiadać naszym planom inwestycyjnym.

Etap trzeci – to uzyskanie koncesji na budowę. W pierwszej kolejności należy założyć działalność gospodarczą (o ile takowej nie posiadamy), a następnie skontaktować się z wybranym producentem myjni samochodowych. Zajmie się on przygotowaniem projektu inwestycji, który będzie niezbędny w chwili składania dokumentacji budowlanej. Teraz należy udać się do urzędu gminy po wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zakupionej działki. Po uzyskaniu wspomnianego dokumentu występujemy do gminy z pozwoleniem na budowę myjni. W tym samym urzędzie znajduje się wydział ochrony środowiska by złożyć wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. W przypadku wydania negatywnej decyzji urzędnicy wystąpią o raport o wpływie inwestycji na środowisko. Ostatnim krokiem jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego, zezwolenia na wytwarzanie odpadów i odbiór myjni przez straż pożarną.

Ile kosztuje otwarcie myjni samochodowej bezdotykowej – lokalizacja

Warto wiedzieć, że ogromne znaczenie przy kwestii tego, jakie są koszty otwarcia myjni samochodowej ręcznej, ma wybór lokalizacji oraz prawo własności do posesji. W najlepszej sytuacji są osoby, które już posiadają działkę o charakterze usługowym lub usługowo- budowlanej. Natomiast w przypadku, gdy dopiero poszukujesz oferty na parcelę odpowiednią do otwarcia myjni samochodowej ręcznej, należy przygotować się na 2 możliwe scenariusze inwestycyjne:

  • zakup działki usługowej,
  • dzierżawa.

Nabycie działki usługowej w dużej mierze zwiększa koszt otwarcia myjni samochodowej ręcznej o 150.000 do nawet 600.000 zł w zależności od jej metrażu oraz lokalizacji. Co do zasady w większych miastach należy się liczyć z wyższą ceną za m2 parceli usługowej. Duże znaczenie ma także potencjalne natężenie ruchu, gdyż działki w centrum miasta lub przy uczęszczanych drogach będą charakteryzować się większym kosztem, niż te na spokojniejszych, podmiejskich terenach. Natomiast w przypadku dzierżawy, opłata miesięczna może się wahać od 3.000 zł do nawet 10.000 zł i więcej. Dlatego warto to uwzględnić w swoim biznesplanie oraz kosztorysie otwarcia myjni samochodowej bezdotykowej.

Ile kosztuje otwarcie myjni samochodowej?

Chciałbyś rozpocząć działalność na własny rachunek w branży myjni samochodowej, ale zastanawiasz się, czy dysponujesz odpowiednimi środkami? Znasz już etapy inwestycyjne, więc zakładając, że wydzierżawiłeś lub masz na własność działkę usługową z przyłączeniem do mediów, należy zastanowić się, jaki jest koszt otwarcia myjni samochodowej. Warto wiedzieć, że jest to zależne od kilku czynników:

  • wybór producenta myjni

Na rynku znajduje się wielu producentów urządzeń i konstrukcji pozwalających na bezdotykowe mycie samochodów. Zanim jednak zdecydujesz się na wybór dostawcy, zastanów się, który będzie najlepszy. Warto rozważyć współpracę z producentami, którzy mogą się pochwalić wieloletnią obecnością na rynku. BKF obsługuje klientów od przeszło 30 lat. W tym czasie zrealizowano ponad 1600 projektów nie tylko w Polsce, ale także w 25 innych rynkach Europy i Azji. Warto nadmienić, że wyprodukowane myjnie są dostosowane do różnych warunków pogodowych, zarówno tych panujących w słonecznej Grecji, jak i chłodnej aury krajów skandynawskich. Do tego własny dział Badań i Rozwoju oraz wysoki nacisk na innowacyjność sprawia, że możesz u nas wybrać najwyższej klasy rozwiązania w zakresie myjni automatycznej. Rozbudowana sieć serwisowa pozwala także na rozbudowę oraz modyfikację myjni, dlatego decydując się na obiekt jednostanowiskowy, wraz z rozwojem firmy, możesz rozszerzyć zakres oferty. Koszt otwarcia myjni jest w dużej mierze uzależniony od tego, z jakim producentem rozpoczniesz współpracę. Warto wybrać rzetelnych i doświadczonych partnerów biznesowych. Dzięki temu otrzymasz produkty, które pozwolą Ci rozwijać działalność, co przekłada się na większe szanse na sukces.

  • rodzaj myjni

W zależności od tego, jakim dysponujesz budżetem na założenie myjni bezdotykowej, możesz zdecydować się na różne rozwiązania w tym zakresie. W naszej ofercie wybierz takie techniki mycia dedykowanego do różnych typów myjni samochodowych jak myjnia bezdotykowa kontenerowa, modułowa lub automatyczna portalowa. Zatem warto wcześniej zastanowić się, jaki charakter ma mieć Twoja działalność, gdyż rozwiązania w tym zakresie oraz grupa klientów będą się znacznie różnić. Istotne przy tym jest także planowanie natężenie klientów, gdyż myjnie bezdotykowe kontenerowe można dostosować do lokalizacji o dużym ruchu, natomiast modułowe są polecane dla tych o średnim i mniejszym. Ponadto należy wziąć pod uwagę, od ilu stanowiskowego obiektu chcesz rozpocząć. Otwarcie myjni bezdotykowej pozwalającej na umycie tylko jednego samochodu może generować kolejki oraz frustrację u klientów. Natomiast wybór obiektu wielostanowiskowego wiąże się z większym kosztem inwestycji. W zależności od tego, na jaki rodzaj myjni bezdotykowej się zdecydujesz, jej cena może się wahać od 250.000 zł do nawet 1.000.000 zł

  • wybór konstrukcji

Choć techniki myjące są niezwykle istotny przy otwieraniu takiego obiektu, warto również zastanowić się nad rodzajem zastosowanej konstrukcji. Będzie miała ona wpływ na estetykę myjni bezdotykowej i jej koszt otwarcia. W ofercie BKF znajdziesz kilka rodzajów konstrukcji. Różnią się one designem, użytymi materiałami, ilością punktów świetlnych, możliwym wyposażeniem opcjonalnym oraz rozmieszczeniem i liczbą logotypów. Wszystkie zostały wykonane zgodnie z panującymi normami, dzięki czemu możesz mieć pewność, że otrzymasz produkt o wysokiej jakości.

  • dodatkowe wyposażenie

Mogłoby wydawać się, że myjnia powinna spełniać jedną funkcję – umożliwiać szybkie umycie karoserii samochodu. Jednak przy obecnie dynamicznie rozwijającej się sytuacji rynkowej warto zadbać o komfort klienta oraz wysoki poziom świadczonych usług. Dlatego wiele osób zastanawiających się nad tym, jak założyć myjnię samoobsługową, bierze pod uwagę zakupienie dodatkowego wyposażenia, które wzbogaca ofertę obiektu, a przy tym zwiększa wygodę korzystania z niego. W BKF możesz wybrać dodatkowe wyposażenie w postaci profesjonalnego odkurzacza z mocnymi, przemysłowymi turbinami oraz dużym pojemnikiem. Dzięki temu umożliwisz klientom nie tylko umycie i pielęgnację karoserii za pomocą dostępnych technik myjących i środków chemicznych, ale także pozwolisz na szybkie i efektywne odkurzenie wnętrza pojazdu. W ten sposób znacznie zwiększasz poziom oferowanych usług, gdyż dużo przyjemniej wraca się w samochodzie nie tylko z czystą karoserią, ale także z tapicerką pozbawioną okruszków i paprochów. Niezwykle przydatnym dodatkowym wyposażeniem jest także rozmieniarka – to urządzenie umożliwiające rozmienianie banknotów na monety, które są niezbędne do korzystania z myjni. Dzięki temu ułatwisz klientom korzystanie z obiektu. Co do zasady im więcej dodatkowego wyposażenia, tym lepsze szanse ma na rynku nowo otwarta myjnia ręczna. Warto jednak pamiętać, że decydując się na współpracę z BKF, masz możliwość rozbudowy oraz modernizacji zastosowanych rozwiązań. W ten sposób nawet wybierając na początku myjnię bezdotykową o standardowym wyposażeniu, wraz z rozwojem firmy, wyposażysz ją z łatwością w dodatkowe wyposażenie.

  • personalizacja

Zastanawiając się na tym, jak założyć myjnię samoobsługową oraz jaki jest koszt takiego przedsięwzięcia, warto także pamiętać o rozpoznawalności marki – zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz swój biznes. W BKF otrzymasz całkowicie spersonalizowany obiekt, z konstrukcją zawierającą Twój logotyp. Dzięki temu potencjalni klienci szybciej mogą zwrócić uwagę na nowo otwartą myjnię bezdotykową.

To tylko kilka czynników, które mają ogromny wpływ na to, ile kosztuje założenie firmy oferującej mycie bezdotykowe pojazdów.

Koszt otwarcia myjni bezdotykowej – kalkulator rentowności

Przy prowadzeniu własnego biznesu niezwykle istotnym aspektem jest rentowność przedsięwzięcia. Wszak każdy, kto decyduje się na otwarcie myjni samochodowej, chce jak najszybciej zarabiać na działalności. Na naszej stronie internetowej znajdziesz kalkulator rentowności. Dzięki temu sam oszacujesz, jakie będą koszty prowadzenia biznesu oraz potencjalne przychodu. W połączeniu z konfiguratorem myjni uzyskasz samodzielnie dane dotyczące tego, ile jest potrzebne na otwarcie obiektu oraz jakie będą stałe wydatki. Dzięki takim narzędziom, podjęcie decyzji o założeniu własnej myjni bezdotykowej będzie bardziej przemyślane, a Twoja inwestycja bezpieczniejsza.

Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem inwestycji?

Jak zapewne łatwo się domyśleć, na polskim rynku funkcjonują przedsiębiorstwa zajmujące się budową myjni samochodowych. Nie decydujmy się na usługi przypadkowej firmy, gdyż może to skutkować mało satysfakcjonującymi efektami współpracy. Czym zatem kierować się podczas wyboru wspomnianej firmy? Koniecznie zwróćmy uwagę na wiarygodność dostawcy. Idealnie, jeśli myjnię wykona dla nas przedsiębiorstwo z wieloletnim doświadczeniem w branży, dające gwarancję wysokiej jakości. Nie zapomnijmy również zweryfikować potencjalnych możliwości rozbudowy myjni o kolejne systemy i elementy.


ZAPROJEKTUJ MYJNIĘ ONLINE, A MY JĄ WYCENIMY

Może Cię też zainteresować: