28 sie 2024
dla inwestora poradyCzy inwestycja w myjnię...
Czytaj więcejNa tym jednak nie kończą się zalety tego typu działalności. W tym artykule przyjrzymy się kilku najważniejszym. Oto 8 powodów, dla których myjnia samochodowa jest dobrą inwestycją.
Każdy wie, że w biznesie nie ma czegoś takiego jak gwarancja sukcesu. Są jednak inwestycje, których biznesplan da się opracować łatwiej oraz takie, których powodzenie już na etapie koncepcji jest wielką niewiadomą, wręcz zagadką. Budowa i prowadzenie myjni samochodowej z całą pewnością należy do tej pierwszej grupy.
Głównymi kosztami rozpoczęcia tego rodzaju biznesu są zakup lub długoterminowa dzierżawa gruntu w dobrej lokalizacji oraz budowa myjni. Jeżeli zaś chodzi o koszty stałe, to poza standardowymi, związanymi z prowadzeniem działalności, musimy policzyć opłaty za media, środki chemiczne oraz nadzór lub ochronę. Kalkulacji nie musimy dokonywać „na piechotę”. W tym celu możemy skorzystać z Kalkulatora myjni i Kalkulatora rentowności .
Założenie myjni samochodowej nie jest trudnym zadaniem. Po stronie przedsiębiorcy jest w zasadzie tylko zgromadzenie kapitału i uzyskanie trzech pozwoleń – warunków zabudowy, pozwolenia wodnoprawnego i pozwolenia na budowę.
Właściwy grunt pod inwestycję pomogą nam wybrać specjaliści z firmy, która dostarczy nam technologię i zbuduje myjnię.
Według raportu Krajowego Rejestru Długów z roku 2016 przeszło 51% przedsiębiorstw w Polsce boryka się z na stałe lub czasowo z problemem braku płynności finansowej. Firma „na papierze” przynosi zyski, jednak ze względu na opóźnienia w płatnościach ze strony kontrahentów nie jest w stanie regulować swoich bieżących zobowiązań.
Może to doprowadzić do poważnych tarapatów, a nawet upadłości. Prowadząc myjnię samochodową nie mamy do czynienia z takim problemem, ponieważ nasi klienci płacą nam za usługę z góry (bezpośrednio przy myciu). W przypadku klientów flotowych możesz zastosować karty przedpłacone, zachęcić ich do korzystania z aplikacji lub rozliczać się w cyklu miesięcznym za wykonane mycia
Zmorą prowadzenia wielu rodzajów przedsięwzięć biznesowych jest konieczność zatrudniania pracowników. Dzieje się tak z kilku przyczyn.
W pewnym momencie spraw związanych z zatrudnieniem w firmie może być tak dużo, że przedsiębiorca przestaje zajmować się biznesem, a staje się HR-owcem (jest to dość częsty przypadek). W myjni bezdotykowej jest zupełnie inaczej. Zautomatyzowaną myjnię samoobsługową możemy prowadzić w ogóle nie zatrudniając pracowników. Jeżeli nie zamierzamy oferować naszym klientom żadnych dodatkowych usług poza myciem pojazdów, pracownik mógłby być nam potrzebny tylko do dozorowania myjni, a to przecież możemy zlecić agencji ochrony.
Nowoczesna myjnia samochodowa jest w pełni zautomatyzowana. Jej funkcjonowaniem zarządzamy przez Internet, poprzez aplikację, którą otwieramy w przeglądarce. Cały czas mamy więc pod kontrolą przychody, koszty i stan środków chemicznych.
Bieżącą sytuację na myjni podglądać możemy poprzez kamery monitoringu. Nasi klienci płacą gotówką, kartami płatniczymi, kartami lojalnościowymi lub poprzez aplikację, w której podpinają swoją kartę płatniczą. Jeżeli nie mają drobnych, do ich dyspozycji jest automatyczna rozmieniarka. W pewnym uproszczeniu można więc powiedzieć, że bezobsługowa myjnia samochodowa to jeden wielki system IT, a to jest gwarancją stałego rozwoju i optymalizacji biznesu.
Dostarczyciele urządzeń i technologii do tego typu przedsiębiorstw stale konkurują między sobą podnosząc wydajność, ergonomię i niezawodność swoich rozwiązań. Dla właściciela myjni to bardzo wygodne – nie musi martwić się o rozwój, bo robi to za niego partner technologiczny.
Chociaż budowa samoobsługowej myjni samochodowej to inwestycja, której koszt liczymy w setkach tysięcy złotych, to jest to biznes dość bezpieczny.
Ponieważ na prowadzenie myjni nie potrzeba dużo czasu, jest to znakomity rodzaj inwestycji dla osób, które prowadzą już różnego rodzaju przedsięwzięcia. Właściciel dużego komisu samochodowego, który musi dbać o czystość prezentowanych pojazdów i tak musi myć dużo aut.
Może więc warto udostępnić też możliwość skorzystania z takiej usługi licznym odwiedzającym? Myjnia samochodowa może być także świetną inwestycją uzupełniająca dla stacji benzynowej, stacji kontroli pojazdów, franczyzowego supermarketu, warsztatu samochodowego oraz właściciela parkingu strzeżonego.
Jeżeli zbudujemy myjnię samochodową, która przyciąga klientów, możemy pomyśleć o świadczeniu na ich rzecz dodatkowych usług.
Pomysłów na rozszerzenie działalności jest wiele, począwszy od sprzedaży artykułów spożywczych czy akcesoriów samochodowych, poprzez sprzątanie wnętrza pojazdu, aż po wykonywanie innych usług jak wymiana opon, oleju czy aktualizacja map w nawigacjach GPS. Ograniczeniem jest tu tylko wyobraźnia właściciela.
ile kosztuje myjnia – zapytaj o cenę