head-dla-inwestorow

Budowa myjni krok po kroku

PROCES INWESTYCJI Budowa myjni krok po kroku

1 Wybór najlepszej lokalizacji

Wybór najlepszej lokalizacji

ATRAKCYJNA LOKALIZACJA

Pierwszą kwestią na jaką należy zwrócić uwagę jest lokalizacja. Do budowy myjni niezbędna jest odpowiednia działka. Teren nadający się pod budowę myjni samochodowej musi spełniać trzy podstawowe kryteria: podłączenie do mediów, atrakcyjna lokalizacja oraz wystarczająca powierzchnia do zbudowania obiektu. Najkorzystniejsza sytuacja dla właściciela to taka, w której posiada on już działkę, na której prosperuje jego biznes np. sklep, stacja benzynowa, stacja kontroli pojazdów czy warsztat. W takiej sytuacji inwestor zaoszczędzi nie tylko na kupnie działki, ale również na podłączeniu mediów, które są niezbędne do budowy myjni. A ponadto oba biznesy będą na wzajem się napędzać. Należy pamiętać, że atrakcyjna działka powinna znajdować się przy dużych skupiskach ludzkich lub ruchliwych drogach. Ponadto na plus myjni działa dobra widoczność obiektu oraz łatwy dojazd.

Aby działkę uznać za atrakcyjną na potrzeby budowy myjni bezdotykowej powinna ona spełniać jak najwięcej z poniższych kryteriów oceny:

 • lokalizacja przy dużych skupiskach ludzkich, takich jak centrum miasta, osiedla domków jednorodzinnych, blokowiska, miasteczka powyżej 5 tysięcy mieszkańców,
 • usytuowanie przy głównych ulicach, drogach przelotowych, przy skrzyżowaniach, rondach; przy obiektach zwiększających atrakcyjność takich jak: stacje benzynowe, stacje gazu, centra handlowe, hipermarkety, sklepy, stacje diagnostyczne, itp.,
 • dobra widoczność obiektu,
 • łatwy dojazd, możliwość skrętu z prawej i lewej strony,
 • odpowiednia powierzchnia działki, tak aby można było ustawić myjnię z możliwością przejazdu, co zwiększa komfort użytkowników.

POWIERZCHNIA DZIAŁKI

Poniższa tabela przedstawia zestawienie minimalnych powierzchni do budowy myjni bezdotykowej w zależności od ilości stanowisk i ilości odkurzaczy, dystrybutora płynu do spryskiwaczy (DPS).

Typ Myjni Powierzchnia samego obiektu Powierzchnia działki z dojazdami
Dwustanowiskowa 60 m2 470 m2
Trzystanowiskowa 90 m2 560 m2
Czterostanowiskowa 120 m2 650 m2
Czterostanowiskowa kontener 135 m2 695 m2
Pięciostanowiskowa 150 m2 740 m2
Pięciostanowiskowa kontener 165 m2 785 m2
Sześciostanowiskowa 180 m2 830 m2
Sześciostanowiskowa kontener 195 m2 875 m2

Dodatkowo istnieje możliwość umieszczenia odkurzacza dystrybutora płynu do spryskiwaczy (DPS) na terenie myjni. Zakładamy, że jedno stanowisko do czyszczenia wnętrza auta zajmuje 20 m2, czyli na każde tego typu miejsce doliczamy 20m2 plus dojazdy.

UMOWA

Gdy inwestor wybierze odpowiednią działkę należy przejść do formalności jaką jest podpisanie umowy na zakup lub dzierżawę. Przy podpisywaniu umowy warto pamiętać o tym, że na wybudowanie myjni musi wyrazić zgodę odpowiedni organ zarządzający urbanistyką czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Warto więc zawrzeć z właścicielem działki umowę warunkową na zakup lub najem, wchodzącą w życie dopiero po uzyskaniu warunków zabudowy. Warto sprawdzić czy plan zagospodarowania dla danego terenu pozwala na wybudowanie tego typu inwestycji (jeżeli teren nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania, należy wystąpić o warunki zabudowy). Umowę dzierżawy warto zawrzeć na jak najdłuższy okres, tak aby myjnia mogła spokojnie funkcjonować, a jej właściciel mógł korzystać ze wzrastającej popularności obiektu. Tego typu umowy zazwyczaj zawiera się na okres minimum 10 lat.

 

 

2 Dopasowanie myjni do swoich potrzeb

Dopasowanie myjni do swoich potrzeb

Proces dopasowywania myjni do Twoich potrzeb zacznij od wyboru liczby stanowisk, w zależności od wielkości posiadanej działki, zwykle jest to od 2 do 6 stanowisk. Wspólnie z doradcą zastanówcie się, jaki typ myjni spełni Twoje oczekiwania.

Następnie dobierz niezbędne dodatki z oferty BKF – na przykład odkurzacze, rozmieniarkę, dystrybutora płynu do spryskiwaczy (DPS) system płatności bezgotówkowych oraz dodatkowe systemy optymalizujące pracę myjni. Rozważ też dołączenie stanowiska zewnętrznego, umożliwiającego mycie wyższych samochodów dostawczych, busów i ciągników siodłowych.

Nie zapomnij też dopasować wyglądu myjni, czytaj więcej… Możesz to zrobić poprzez wybór rodzaju konstrukcji, jej kolorystyki, logo, grafiki banerów i naklejek na urządzeniach. Jeśli masz system identyfikacji wizualnej swojej marki, pomożemy Ci spersonalizować całą myjnię tak, żeby była zgodna z Twoim standardem.

3 Podpisanie umowy z producentem

Podpisanie umowy z producentem

Na tym etapie czas podpisać umowę z producentem. Możesz podpisać umowę na wykonanie myjni lub umowę na sam projekt myjni, która jest niezobowiązująca.

Pamiętaj żeby wybrać sprawdzonego producenta! Firma BKF działa z powodzeniem już od ponad 25 lat. Wyprodukowaliśmy myjnie do ponad 25 krajów Europy i Azji. Łącznie ponad 2000 myjni, a z każdym miesiącem przybywa ich więcej. Jeśli chcesz dołączyć do grona naszych zadowolonych klientów skontaktuj się z działem handlowym BKF.

4 Przygotowanie dokumentacji technicznej

Przygotowanie dokumentacji technicznej

KTO ZAŁATWIA FORMALNOŚCI

Warto zapamiętać, że są dwie możliwości załatwiania przyszłych formalności. Można wynająć architekta, który załatwi całą papierkową robotę, lub można samodzielnie prowadzić sprawę, a architektowi zlecić wyłącznie wykonanie adaptacji. Po podjęciu decyzji należy podpisać umowę z architektem, określającą harmonogram prac, tak aby zabezpieczyć się przed nadmiernym przedłużaniem realizacji inwestycji.

POZWOLENIE NA BUDOWĘ

Kolejnym ważnym punktem jest pozwolenie na budowę. Potrzebne materiały to: projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt zagospodarowania terenu (prace przedprojektowe oraz projektowe). Jeżeli zostały wydane warunki zabudowy lub plan zagospodarowania przewiduje inwestycję tego typu, architekt może przystąpić do przygotowania dokumentacji do pozwolenia na budowę. W ramach takiej dokumentacji trzeba wykonać projekty podłączeń wody, prądu, gazu lub oleju. Potrzebny też będzie plan zagospodarowania terenu. W zależności od wymagań gminy może wystąpić konieczność wykonania raportu oddziaływania na środowisko. Muszą zostać również podpisane warunki dostawy mediów z odpowiednimi dostawcami. Po złożeniu wniosku o pozwolenie na budowę, urząd ma 1-2 miesiące na jego rozpatrzenie, w zależności od stopnia skomplikowania sprawy (w ośrodkach gdzie rozpatrywana jest duża ilość spraw – duże miasta, szybko rozwijające się gminy – bezpiecznie jest przyjąć czas oczekiwania nawet ponad 2 miesiące – zgodnie z powszechną interpretacją przepisów, że urząd ma do 65 dni na wydanie decyzji). Po rozpatrzeniu wniosku, musi się on uprawomocnić, co trwa dwa tygodnie. Po tym okresie można przystąpić do budowy myjni.

 

 

5 Sposób finansowania inwestycji

Sposób finansowania inwestycji

Nie zapomnij zadbać o odpowiedni sposób finansowania inwestycji, poprzez: środki własne, leasing, kredyt, dotacje z UE (zależne od dostępności odpowiednich programów pomocowych UE).

Zakup myjni przy użyciu środków własnych zapewnia całkowitą niezależność i minimalizację kosztów eksploatacji myjni, natomiast leasing lub kredyt daje możliwość nabycia nowej myjni samochodowej bez dużego wkładu własnego, co chroni Cię przed czasowym zablokowaniem kapitału.

6 Budowa i montaż myjni

Budowa i montaż myjni

Po tych wszystkich formalnościach przyszła pora na budowę i montaż myjni. Prace przygotowawcze pod budowę myjni trwają zazwyczaj od 1 do 2 miesięcy. W zakres tych prac wchodzi przygotowanie płyty betonowej, podciągnięcie prądu, gazu, wody. W momencie, gdy posadzka jest gotowa, następuje montaż wiaty oraz urządzeń, który trwa w zależności od rodzaju myjni i ilości stanowisk od dwóch dni do jednego tygodnia.

Pamiętaj, że nad Twoją budową czuwa nasz inżynier, dedykowany specjalnie dla Ciebie. Nasza firma dba o prawidłowy montaż konstrukcji Twojej myjni.

7 Odbiór myjni

Odbiór myjni

Pozwolenie na budowę określa, jakie instytucje muszą zostać powiadomione o odbiorze. Zakończenie budowy rozpoczynamy od wpisów w dzienniku budowy i załączenia protokołów: kominiarskiego, instalacji sanitarnej (przyłącza), instalacji elektrycznej, zgłoszenia do sanepidu o odbiór (zdarza się, że inspektorat miejscowy tego wymaga) oraz zgłoszenia straży pożarnej. Komplet dokumentów składamy z wnioskiem o zgłoszeniu gotowości do odbioru obiektu i chęcią użytkowania do Państwowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego

Po odbiorze również możesz na nas liczyć. Przygotujemy dla Ciebie szkolenie z zakresu obsługi myjni oraz atrakcyjną ofertę na dostawy chemii i obsługę serwisową. 

A teraz możesz już zacząć zarabiać na swojej myjni!

bezpłatna wycena myjni Skonfiguruj i wyceń swoja myjnię

 • ico-gray-stoper

  Szybka odpowiedź

 • ico-gray-handshake

  Bez pośredników

 • BKF Mainpage Icons GRAY-19

  Wycena bez zobowiązań

 • raporty

  Oferta dopasowana do potrzeb

konstruktor+poradnik