09 Mar 2017

Każdy inwestor, który przymierza się do budowy myjni samochodowej stanie przed dylematem, czy swoim klientom oferować mycie za pomocą chemii proszkowej, czy płynnej.

Pomimo upływu lat i ciągłego rozwoju branży myjni samochodowych, w tym technologicznego postępu w dziedzinie środków chemicznych, temat „proszek czy płyn” nadal budzi skrajne emocje. Trzeba przyznać, że zarówno stosowanie technologii mycia proszkowego jak i za pomocą płynów ma swoje zalety oraz wady. Zobaczmy je.

Wady i zalety proszku oraz płynu

Zalety proszku

  • Najczęściej wybierane przez Klientów proszki myją lepiej od najchętniej używanych płynów. 
  • 1 worek 25kg proszku daje nawet 30h mycia! Decydując się na ten środek, każde mycie w Waszej myjni będzie bardzo opłacalne.

Zalety chemii płynnej

  • Stosowanie chemii płynnej jest z reguły wygodniejsze niż proszku. Płyny można bowiem dozować z większych pojemników, w związku z czym możliwe są rzadsze wizyty na myjni w celu uzupełnienia chemii.
  • Oszczędności przy realizacji inwestycji – myjnia na płyn jest tańsza w zakupie (mniej zaawansowana technologia dozowania chemii).
  • W przypadku problemów z układem grzewczym, będzie możliwe mycie na płynie, z wykorzystaniem zimnej wody, bez ryzyka uszkodzenia komponentów myjni.

Wady proszku

  • W związku z obecnością fosforanów proszek jest środkiem chemicznym, który nie zawsze będzie mógł być stosowany na obszarach o wysokich restrykcjach ekologicznych. Zobacz proszek bez fosforanów.
  • Przy niskiej jakości proszku lub niewystarczającym podgrzaniu wody, wynikającym np. z awarii kotła, mogą wystąpić problemy z rozpuszczalnością proszku. W myjniach BKF, zainstalowane czujniki i inteligentne algorytmy sterujące zapobiegają wystąpieniu negatywnych konsekwencji tego zjawiska.

Wady chemii płynnej

  • 1 kanister 20l szamponu umożliwia do 17h mycia, co w przeliczeniu na minutę mycia jest droższe, aniżeli przy myjni na proszek.
  • Pomimo możliwości mycia płynem z zimną wodą, przy takim podejściu należy liczyć się z obniżeniem jakości mycia i stopnia zadowolenia klientów.
 

Rachunek ekonomiczny, czyli co się bardziej opłaca?

Jeżeli zdecydujemy się na myjnię na proszek, musimy liczyć się z poniesieniem wyższych kosztów inwestycyjnych w początkowej fazie inwestycji. Z kolei decydując się myjnię na płyn zapłacimy mniej w zakupie (uproszczona technologia dozowania chemii), ale więcej wydamy na chemię w trakcie jej dalszej eksploatacji. W niektórych przypadkach, uzyskanie pozwolenia na budowę myjni na płyn, okaże się mniej kłopotliwe.

ile kosztuje myjnia – zapytaj o cenę