Proszek czy płyn?

09 mar 2017

Każdy inwestor, który przymierza się do budowy myjni samochodowej stanie przed dylematem, czy swoim klientom oferować mycie za pomocą chemii proszkowej, czy płynnej.

Pomimo upływu lat i ciągłego rozwoju branży myjni samochodowych, w tym technologicznego postępu w dziedzinie środków chemicznych, temat „proszek czy płyn” nadal budzi skrajne emocje. Trzeba przyznać, że zarówno stosowanie technologii mycia proszkowego jak i za pomocą płynów ma swoje zalety oraz wady. Zobaczmy je.

Wady i zalety proszku oraz płynu

Zalety proszku

  • Najczęściej wybierane przez Klientów proszki myją lepiej od najchętniej używanych płynów. 
  • 1 worek 25kg proszku daje nawet 30h mycia! Decydując się na ten środek, każde mycie w Waszej myjni będzie bardzo opłacalne.

Zalety chemii płynnej

  • Stosowanie chemii płynnej jest z reguły wygodniejsze niż proszku. Płyny można bowiem dozować z większych pojemników, w związku z czym możliwe są rzadsze wizyty na myjni w celu uzupełnienia chemii.
  • Oszczędności przy realizacji inwestycji – myjnia na płyn jest tańsza w zakupie (mniej zaawansowana technologia dozowania chemii).
  • W przypadku problemów z układem grzewczym, będzie możliwe mycie na płynie, z wykorzystaniem zimnej wody, bez ryzyka uszkodzenia komponentów myjni.

Wady proszku

  • W związku z obecnością fosforanów proszek jest środkiem chemicznym, który nie zawsze będzie mógł być stosowany na obszarach o wysokich restrykcjach ekologicznych. Zobacz proszek bez fosforanów.
  • Przy niskiej jakości proszku lub niewystarczającym podgrzaniu wody, wynikającym np. z awarii kotła, mogą wystąpić problemy z rozpuszczalnością proszku. W myjniach BKF, zainstalowane czujniki i inteligentne algorytmy sterujące zapobiegają wystąpieniu negatywnych konsekwencji tego zjawiska.

Wady chemii płynnej

  • 1 kanister 20l szamponu umożliwia do 17h mycia, co w przeliczeniu na minutę mycia jest droższe, aniżeli przy myjni na proszek.
  • Pomimo możliwości mycia płynem z zimną wodą, przy takim podejściu należy liczyć się z obniżeniem jakości mycia i stopnia zadowolenia klientów.
 

Rachunek ekonomiczny, czyli co się bardziej opłaca?

Jeżeli zdecydujemy się na myjnię na proszek, musimy liczyć się z poniesieniem wyższych kosztów inwestycyjnych w początkowej fazie inwestycji. Z kolei decydując się myjnię na płyn zapłacimy mniej w zakupie (uproszczona technologia dozowania chemii), ale więcej wydamy na chemię w trakcie jej dalszej eksploatacji. W niektórych przypadkach, uzyskanie pozwolenia na budowę myjni na płyn, okaże się mniej kłopotliwe.

ile kosztuje myjnia – zapytaj o cenę