09 Mar 2017

Każdy inwestor, który przymierza się do budowy myjni samochodowej stanie przed dylematem, czy swoim klientom oferować mycie za pomocą chemii proszkowej, czy płynnej.

Pomimo upływu lat i ciągłego rozwoju branży myjni samochodowych, w tym technologicznego postępu w dziedzinie środków chemicznych, temat „proszek czy płyn” nadal budzi skrajne emocje. W dużej mierze jest to zasługa producentów obu produktów. Każda ze stron sporu przekonuje, że jej produkt ma same zalety, a konkurencyjny nawet jeżeli też ma jakieś plusy, to zdecydowanie przesłonięte są one przez minusy.

Tymczasem prawda jest taka, że zarówno stosowanie technologii mycia proszkowego jak i za pomocą płynów ma swoje wady i zalety. Przyjrzyjmy się im na spokojnie.

Wady i zalety proszku oraz płynu

Zalety proszku

  • Entuzjaści proszku zwracają uwagę, że lepiej zwalcza on trudny do usunięcia brud. Żeby uzyskać ten sam efekt z wykorzystaniem chemii płynnej, trzeba by znacząco zwiększyć dozowanie płynu, co wyraźnie podniesie koszty działalności myjni.
  • W tym miejscu dochodzimy do najbardziej istotnej zalety proszku. Decydując się na ten środek, każde mycie w naszej myjni stanie się bardziej opłacalne. Aby uzyskać ten sam efekt czystości samochodu klienta, nasza myjnia poniesie dwukrotnie wyższy koszt stosując w tym celu płyn, niż decydując się na proszek.

Wady proszku

  • Przeciwnicy proszku często podnoszą argument, że zawiera on fosforany, a także posiada właściwości cierne. Ma to powodować skracanie czasu użytkowania pomp. Jest to prawda, ale tylko po części. Aby doszło do awarii pompy, urządzenia myjni muszą działać nieprawidłowo. Jeżeli podgrzewają one wodę do odpowiedniej temperatury, dobrej jakości proszek będzie rozpuszczał się całkowicie i nie ma możliwości, by realnie skrócił żywotność pompy.
  • Kolejny dyskusyjny zarzut wobec proszków jest taki, że korzystanie z nich powoduje suchobieg. Owszem, taka sytuacja może mieć miejsce, ale tylko w urządzeniu, w którym pomiar wody w zbiorniku działa nie do końca poprawnie. Jeżeli inwestor zdecyduje się w swojej myjni używać wysokiej jakości sprzętu i chemii proszkowej, ryzyko suchobiegu zostanie wyeliminowane.
 

Zalety chemii płynnej

  • Stosowanie chemii płynnej jest z reguły wygodniejsze niż proszku. Płyny można go bowiem dozować z większych pojemników, w związku z czym rzadziej trzeba uzupełniać zbiornik.
  • Poza tym stosując płyn nie mamy do czynienia z ryzykiem jego zbrylenia, co niestety zdarza się w przypadku niektórych proszków. Jeżeli zaś chodzi o zwiększone zużycie płynów w stosunku do proszków, to można próbować ograniczyć ten mankament np. poprzez udostępnianie klientom szczotek, chociaż negatywnie wpłynie to na przepustowość bezdotykowej myjni samoobsługowej.

Wady chemii płynnej

  • To niezwykle cenna informacja w kontekście nagłaśnianych przez producentów płynów wad chemii proszkowej. W ten sposób starają się oni przykryć główną wadę swoich produktów – wyższe koszty eksploatacyjne myjni opartej o technologię chemii płynnej.
 

Rachunek ekonomiczny, czyli co się bardziej opłaca?

Jak widać stara inwestycyjna zasada im większe ryzyko, tym większa szansa na wysoką stopę zwrotu, sprawdza się także przy inwestycji w myjnię samochodową. Na pewno postawienie na myjnię wykorzystującą chemię płynną będzie rozwiązaniem bardziej asekuracyjnym. Musimy jednak liczyć się z tym, że każde mycie pojazdu będzie dwa razy droższe, więc musi to odbić się na naszych zyskach.

Jeżeli natomiast zdecydujemy się na myjnię wykorzystującą chemię proszkową, musimy to uczynić z pełną świadomością nieco wyższych kosztów, które poniesiemy w początkowej fazie inwestycji. Musimy bowiem nabyć maszyny renomowanego, sprawdzonego producenta i nie oszczędzać na dostawach profesjonalnego proszku.

Możliwe, że przez zwiększenie inwestycji początkowej nieco wydłużymy okres zwrotu tych środków, jednak nasza myjnia będzie bardziej konkurencyjna. Ponieważ każde mycie samochodu klienta będzie kosztowało nas mniej, będziemy w stanie wytrzymać nawet długotrwałą konkurencję cenową ze strony nowopowstających podmiotów. Będziemy również mogli pozwolić sobie na organizowanie czasowych promocji lub aktywne pozyskiwanie klientów poprzez akcje marketingowe. Oszczędności z tytułu wykorzystywania proszku pozwolą nam po prostu bez kłopotu sfinansować tego typu działania.

A co w sprawie „proszek vs. płyn” mają do powiedzenia eksperci?

Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie chemii proszkowej w samoobsługowych myjniach bezdotykowych, natomiast w myjniach szczotkowych radzimy używać płynów na szczotkę, a do mycia wstępnego proszku. W ten sposób inwestor zmaksymalizuje korzyści ekonomiczne z tytułu używania chemii proszkowej i płynnej tam, gdzie jest to najbardziej opłacalne – mówi Marcel Szmagara, export manager w firmie BKF – Oczywiście ostateczna decyzja należy do inwestora. BKF może dostarczyć najwyższej jakości urządzenia, które działają zarówno w oparciu o chemię proszkową, jak i płynną.


ile kosztuje myjnia – zapytaj o cenę