Kasy fiskalne w II kw.

11 mar 2022

Fiskalizacja myjni, jesteśmy gotowi, planowana dostępność kas to II kwartał 2022 roku.

Z dniem 1 lipca 2022 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie obowiązku fiskalizacji usług mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług (PKWiU 45.20.30.0), które w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej).

 

fiskalizacja – formularz

 

Jaki jest status przygotowań BKF Myjnie do fiskalizacji online? 

Od samego początku uczestniczymy w pracach dotyczących fiskalizacji myjni, będąc w stałym kontakcie z Ministerstwem Finansów oraz producentem kas fiskalnych.  

Wspólnie z firmą Novitus, przetestowaliśmy prototyp kasy fiskalnej w postaci oprogramowania i możliwości wdrożenia tych kas na myjniach BKF.

Tym samym potwierdzamy naszą gotowość do uruchomienia sprzedaży kas fiskalnych dla właścicieli myjni BKF, jak tylko będą one dostępne.

Homologowana kasa fiskalna do myjni 

 

Jakie jest nasze doświadczenie we wdrażaniu tego typu rozwiązań?

Mamy bogate doświadczenie w tworzeniu tego typu oprogramowania. Nad wszystkim czuwa zespół składający się z wysoko wykwalifikowanych programistów elektroników, którzy odpowiadają za tworzenie i utrzymanie oprogramowania w myjniach. To ludzie, którzy nie tylko biorą udział w przygotowaniu oprogramowania fiskalizacji online na różnych europejskich rynkach, ale odpowiadają także za inne ciekawe realizacje dla przemysłu (IIoT).

 

Czy znany jest termin uruchomienia sprzedaży kas fiskalnych?

Z informacji pozyskanych od producenta kas Novitus wiemy, że sprzedaż zostanie uruchomiona pod koniec II kw. bieżącego roku. Kasy typu NOVITUS SDF-3 zostały już w styczniu br. homologowane i otrzymały stosowne decyzje z Głównego Urzędu Miar. BKF uruchomi sprzedaż kas, jak tylko trafią one na rynek.

 

Czy zaproponowany przez Ministra Finansów termin 1 lipca jest realny?

Nadal uważamy, że zaproponowany termin jest kompletnie nierealny. Nawet jeśli kasy będą dostępne w sprzedaży 1-2 miesiące przed uruchomieniem obowiązku fiskalizacji myjni, czas i zasoby ludzkie niezbędne do wdrożenia nowego oprogramowania do myjni będzie rozłożony w czasie.

 

Ile będzie kosztować fiskalizacja myjni?

Szacowany koszt elektroniki integrującej urządzenia płatnicze w myjni, a zarazem nośnik, na którym zainstalowana jest wirtualna kasa fiskalna wraz z wyświetlaczem to 1290 zł netto. 

Dodatkowo producent kas będzie pobierał miesięczny abonament w wysokości 39 zł netto od jednej kasy. Abonament zwiera usługę korzystania z wirtualnej kasy fiskalnej, dostęp do portalu klienta i usług dodatkowych.

Do tego trzeba będzie doliczyć koszty dojazdu serwisanta oraz montażu (około 2-4h na stanowisko). 

 

Kiedy zaczniemy przyjmować zamówienia od klientów?

Zamówienia zaczniemy przyjmować na początku kwietnia, jak wszystkie aspekty techniczne zostaną w 100% wyjaśnione.

 

fiskalizacja – formularz

 

Czy będą dostępne na rynku rozwiązania innych producentów?

Prędzej czy później pojawią się rozwiązania innych producentów. Na dzień dzisiejszy, oprócz kasy Novitus, nie ma alternatywnego urządzenia ani oprogramowania, które miałoby homologację pozwalającą na wyświetlanie paragonu, zamiast wydruku na myjni.

Niewykluczone, że w terminie wskazanym przez Ministerstwo Finansów pojawią się dodatkowe opcje fiskalizacji.