28 sie 2024
dla inwestora poradyCzy inwestycja w myjnię...
Czytaj więcejDecydując się na obsługę klientów z różnych rynków, musieliśmy być również gotowi na obsługę różnych systemów fiskalizacji. Wiele lat temu napisaliśmy oprogramowanie, które się sprawdza!
Jednym z najbardziej popularnych i znanych modeli fiskalizacji online jest Chorwacja. W tym modelu rolę kasy fiskalnej przejęła aplikacja, którą można zainstalować na dowolnym urządzeniu. Przedsiębiorcy posiadają kasę fiskalną w smartfonie, na tablecie czy komputerze. Tego typu podejście jest bardzo elastyczne, pozwala na połączenie terminala płatniczego i kasy fiskalnej w jednym urządzeniu.
Na potrzeby rynku chorwackiego napisaliśmy oprogramowanie, które obsługuje cały proces komunikacji rozliczeń pomiędzy właścicielem myjni, a centralną bazą urzędu.
W Chorwacji wszystkie myjnie BKF dostosowane są do wymogów fiskalizacji online.
Jednostką centralną, która gromadzi dane jest komputer myjni BKF (sterownik). To on zbiera, szyfruje i wysyła niezbędne dane na serwer chorwackiego urzędu podatkowego. Ich przyjęcie jest następnie potwierdzane przez urząd. Właściciel myjni dostaje informację zwrotną o zarejestrowanym paragonie poprzez specjalnie przygotowane raporty.
Inwestorzy na takich rynkach jak Rosja, Mołdawia czy Kazachstan instalują na myjni klasyczną drukarkę fiskalną. Zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciel obiektu ma obowiązek wydać paragon. Drukarka umiejscawiana jest w centralnym punkcie myjni.
W myjniach BKF na rynek białoruski są instalowane certyfikowane moduły rejestrujące płatność do każdego wrzutnika monet.
Z kolei Białoruś i Łotwa do każdego wrzutnika monet, czyli elementu akceptującego płatność, instaluje specjalny certyfikowany moduł rejestrujący płatności.
Na takich rynkach jak Niemcy, Francja, Szwecja, Słowacja czy Estonia, nie ma przepisów regulujących fiskalizację online.
Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem projektu rozporządzenia. Najnowszy projekt Ministerstwa Finansów zakłada możliwość posiadania kasy fiskalnej w postaci oprogramowania. W takiej sytuacji podatnik nie byłby zobowiązany do drukowania paragonów. Zapisy te mają mieć zastosowanie w miejscach dedykowanych do automatycznej sprzedaży towarów i usług takich jak maszyny vendingowe czy, tak jak w naszym przypadku, na myjniach bezdotykowych.