28 sie 2024
dla inwestora poradyCzy inwestycja w myjnię...
Czytaj więcejPrzez te kilka dni, nasze stoisko odwiedziły setki gości, przedsiębiorców, inwestorów i fanów motoryzacji z całego świata. Spędziliśmy godziny na rozmowach i prezentacjach możliwości myjni BKF-u. I co ciekawe, nasze rozwiązania technologiczne cieszyły się tu sporym zainteresowaniem. Nic dziwnego! Kochamy innowacje.
Ale nie samymi targami człowiek żyje! Nasza specjalna wysłanniczka postanowiła sprawdzić, co takiego sprawia, że Stuttgart przyciąga do siebie miłośników motoryzacji, myjni i technologicznych nowości, ale też… melomanów i znawców win.
Czy wiecie, że to najmniej stresujące miasto na świecie? Tak wynika z raportu “Najmniej i najbardziej stresujące miasta” firmy Zipjet. W mieście, w którym żyje ponad 600 tysięcy mieszkańców, nie brakuje wydarzeń kulturalnych na najwyższym poziomie. To tu odbywają się słynne światowe premiery baletowe, operowe, mistrzowskie koncerty w filharmonii.
Na szczególną uwagę zasługuje też miejscowy ogród zoologiczny i botaniczny – jeden z największych w Europie. Dobry klimat sprzyja także winoroślom – Stuttgart leży w jednym z największych niemieckich regionów winiarskich.
Wiadomo, że największą atrakcją w Stuttgarcie jest muzeum Mercedes–Benz i Porsche! Nie mogliśmy się oprzeć pokusie i zajrzeliśmy do środka.
Choć placówka istnieje dopiero od 2005 roku, to przekraczając jej próg, przeniesiemy się w czasie i poznamy historię 125 lat tej kultowej marki! Na dziewięciu piętrach można zobaczyć 160 pojazdów oraz 1500 eksponatów. To nie lada gratka dla miłośników motoryzacji. Na uwagę zasługuje chociażby historia o tym, jak został stworzony pierwszy jeżdżący pojazd (zaprojektowanego przez inżyniera Karla Benza) z 1885 roku, ale też samochód, który w 1909 roku w Daytona Beach, osiągnął prędkość 228 km/h i tym samym ustanowił nowy rekord. A dla tych, którzy ciekawi są co przyniesie przyszłość, Mercedes–Benz przygotował prezentacje śmiałych i nowatorskich wizji na miarę XXI wieku.
W tym roku Porsche będzie hucznie obchodziło swoje 70. urodziny! Wiecie może jak powstał pierwszy model samochodu? Ferry Porsche miał powiedzieć: “rozejrzałem się dookoła i nie mogłem znaleźć samochodu o którym tak naprawdę marzyłem. Więc postanowiłem samodzielnie je stworzyć”.
Muzeum Porsche działa od 2009 roku i od początku cieszy się niesłabnącą popularnością. Znajdują się tu absolutnie wszystkie modele tej marki. W tym pierwszy model Porsche 356 z 1948 roku, czy Porsche 911 z 1963 roku (właśnie to auto stało się światowym bestsellerem. I to nie tylko na torze wyścigowym).
Charakterystyczne dla Porsche jest także logo w kształcie herbu. W jego centralnej części znajduje się wizerunek biegnącego konia… takiego samego co w herbie miasta Stuttgart!
Czy w Stuttgarcie można dobrze zjeść? Oczywiście. Ale sięgając po tradycyjne dania i napoje, miejcie na uwadze, że ta kuchnia, do najlżejszych nie należy. Z ciekawostek kulinarnych: w regionie Badenia – Wirtembergia, w którym leży Stuttgart, do specjałów należą Maultaschen. Są to pierogi z farszem ze szpinaku i mięsa. Miejscowa legenda głosi, że pierogi stworzyli mnisi, którzy w okresie Wielkiego Postu nie chcieli zrezygnować z jedzenia mięsa… więc ukryli je w otoczce z ciasta.
Jeśli po obfitym posiłku chcielibyście pospacerować – śmiało, zróbcie to! Czekają na was urokliwe uliczki i kamienice, parki, skwery. To nieprzyzwoicie zadbane miasto.
W Stuttgarcie spędziliśmy tylko kilka dni i z wielką przyjemnością wrócimy tu za rok! Mamy nadzieję, że w 2019 roku spotkamy się tu z Wami.