20 gru 2019

Z przyjemnością prezentujemy Wam inteligentny system zasilania myjni wodą.

Czym jest BKF HydroControl i jakie ma do wykonania zadania na myjni?

BKF HydroControl jest to zespół urządzeń zapewniający stałą wartość ciśnienia w instalacji zasilającej myjnię. Na ten zespół składa się:

  • pompa o wysokiej wydajności, zapewniająca wystarczająca ilość wody dla największych myjni
  • falownik sterujący pompą
  • analogowy czujnik ciśnienia
  • zbiornik przeponowy
  • instalacja podłączenia do myjni.

W ofercie BKF znajdziecie 2 dostępne opcje naszego rozwiązania: HydroControl oraz HydroControl Plus. Różnice między nimi wyjaśnimy w dalszej części artykułu.

Dlaczego BKF HydroControl jest wyjątkowy?

Z dwóch powodów: falownika sterującego pompą oraz oprogramowania.

Falownik to inaczej przetwornica częstotliwości, która jest urządzeniem posiadającym możliwość zasilania pompy w taki sposób, aby pracowała w dowolnym stopniu z zakresu od 0 do 100%. Bez niego pompa mogłaby pracować tylko na 0% lub 100%.

Korzyści z zastosowania falownika jest kilka. Pierwszą z nich jest to, że pompa uruchamia się stopniowo, nie generując uderzenia hydraulicznego, które skraca żywotność podzespołów instalacji hydraulicznej, przede wszystkim kotła czy zmiękczacza. Kolejną zaletą jest możliwość dokładnego sterowania pompą. Póki występuje odbiór wody (czyli jest uruchomione chociaż jedno stanowisko mycia lub produkowana jest woda osmotyczna) to pompa będzie uruchomiona. Zmniejszy to liczbę włączeń pompy, co przekłada się na jej żywotność. Pozostawienie włączonej pompy pozwala na szybsze reagowanie na zmiany warunków, co przekłada się na znacznie mniejsze odchylenia ciśnienia.

Jednak sam falownik nic nie zdziała bez odpowiedniego oprogramowania. Zaprojektowany przez inżynierów z BKF algorytm na bieżąco porównuje dane z analogowego przetwornika ciśnienia z wartością zadaną na sterowniku myjni. Dokonuje skomplikowanych obliczeń a ich wynikiem jest płynna i niezawodna praca urządzenia HydroControl.

Jaka jest różnica pomiędzy systemem HydroControl a HydroControl Plus?

Podstawowa różnica jest taka, że HydroControl Plus jest dodatkowo wyposażony w zbiornik buforowy o pojemności 750 lub 1000 litrów (zależnie od wielkości myjni). Napełnianie zbiornika realizowane jest przy pomocy elektrozaworu oraz czujnika poziomu, który informuje sterownik o potrzebie uzupełnienia zbiornika. Oprócz tego, w zbiorniku znajdują się dwa dodatkowe czujniki bezpieczeństwa od poziomu krytycznie niskiego oraz wysokiego. 

Czujnik poziomu krytycznie niskiego zabezpiecza myjnię przed pracą na sucho. Jeżeli poziom wody spadnie poniżej tego poziomu nastąpi natychmiastowe wyłączenie myjni. Może być to spowodowane brakiem wody z instalacji wodociągowej lub awarią elektrozaworu napełniającego.

Czujnik poziom krytycznie wysokiego jest w stanie wykryć przelewanie się zbiornika buforowego. Może być to spowodowane awarią elektrozaworu napełniającego, który przepuszcza wodę do zbiornika. 

Kiedy i gdzie system znajdzie swoje zastosowanie?

HydroControl świetnie sprawdzi się w lokalizacjach, które cierpią na niskie ciśnienie wody z sieci wodociągowej. Jeżeli natomiast masz problemy ze zbyt niskim przepływem lub częstymi przerwami w dostawie wody to powinieneś sięgnąć po HydroControl Plus.